Něco končí, něco jiného zas začíná...
Skončil semestr na Tecu a já se smíšenými pocity za pár hodin odlétám do Kolumbie, a tak se prozatím loučím s Mexikem i s mexickým blogem.
V lednu otevřu druhou mexickou kapitolu, tu dobrodružnější :-) Cesty povedou přes Chiapas, Yucatán, Sierra Potosina a možná i na tu spící Ixtazzihuatl.
Hasta pronto, amigos! Viva México!
Proč jsem zvolila tento název pro svůj blog? Protože Mexiko je barevné. Uhodilo mě to do očí hned po příjezdu: architektura, jídlo, příroda, fiestas, počasí, tradice, mytologie, trhy, oblečení, dokonce i mentalita lidí... Poslední dobou se okolní svět o Mexiku dozvídá jen skrze počty obětí ve válkách narkobaronů na severu země, což však poskytuje zkreslený obrázek o této krásné zemi. Ne, Mexiko nelze vidět černobíle. Mexiko je barevné.
středa 8. prosince 2010
středa 1. prosince 2010
Exkurze do mexické nemocnice s happy-endem
Včera se nám nechtěně naskytla možnost se podívat do mexické nemocnice a ověřit, jak dobře funguje naše pojištění...
Kolem desáté večer totiž naší českou spolubydlící a kamarádku začaly trápit obrovské křeče v břiše. Dlouho jsme neotáleli, zavolali mexičanovi Marcovi bydlícímu poblíž a vyrazili do nemocnice. Nechtěli jsme riskovat a navíc máme kvalitní pojištění AIG, takže jsme se rovnou vydali do kvalitní soukromé nemocnice... Při příjezdu jsme byli překvapení- čekali jsme bůhvíjakou rozvojovkovou nemocnici, ale tady bylo čisto, útulno a celá nemocnice byla jak obří hotel se vstřícným personálem. Jenže pak jsme zjistili, kolik celá ta sranda stojí, a prokázala se naše nepřipravenost.
Nejprve nám všem došel kredit na mobilech, což značně komplikovalo situaci. Hned po prvním vyšetření kamarádky jsme šli zúčtovat vstupní poplatek- chtěli po nás zálohu na vyšetření 5.000 pesos (7.500 korun) a samozřejmě jsme nikdo u sebe tolik peněz neměl, natož funkční kartu. Pak z nich vylezlo, že jestli kamarádku budou hospitalizovat, potřebujou zálohu 20.000 (30.000 korun)! Pojišťovna v noci bohužel transfery peněz neprovádí, a tak když se ukázalo, že kamarádka si tam den dva opravdu pobude (naštěstí nebyla potřeba operace a dnes už je jí docela dobře), volali jsme Juanovi a ten přijel s kartou a pěnězmi. Nakonec jsme tam my čtyři (já, Bára, Juan a Marco) pobíhali, vyřizovali a čekali cca do čtyř do rána.
Vše dobře dopadlo, kamarádka je v pořádku a vyvázne z této příhody jen s dietou. Zajímalo by mě, co by se dělo, kdyby se někomu stalo to samé a neměl tu kamarády, ať už české nebo mexické...
Doprava (doleva?)
1) Taxi
Jízda taxíkem je v D.F. celkem levná, ale vždy sázka do loterie. Nikdy nevíte, jakého taxíka s jakou taxou chytnete, a nikdy nevíte, na jakého narazíte řidiče. Je dobré si nejprve všimnou, zda má řidič vylepenou identifikační kartu na okně a zda má funkční taxametr. Někteří řidiči jsou strašně milí a rádi si pokonverzujou, jiní celou cestu mlčí a další si na plné pecky pouští příšernou mexickou hudbu "banda" (ti hodní ji ztlumí, když telefonujete).

Na těch historkách o nebezpečnosti pouličních taxíků však něco je. Slyšela jsem např. od kamarádky, že když vysedali z taxíku, řidič jim najednou řekl, že musí zaplatit dvakrát tolik, a když holky něco namítly, výhružně řekl "vy jste mi asi nerozuměly"... a tak raději zaplatily. Mně se stala jediná nepříjemná příhoda, a to když jsme si s Dášou chytali taxík k Tecu. Občas totiž, když neseme hodně věcí nebo třeba notebook či foťák, tak raději popojedeme ten kousíček k Tecu taxíkem (kamarádovi se stalo, že ho za bílého dne dvě ulice od nás přepadli tři chlapíci s noži). Tak jsme si chytly taxíka a povídáme, ať zahne doleva, že jedem jen k Tecu... jenže on nic. Na další odbočce jsme mu to zopakovaly, stále neodpovídal a stále jel dál... tak už se ho Dáša nervózně ptala, proč nezahybá, a on pořád nic. Na červeném semaforu už jsme byly silně vysterašené a připravené vystřelit z taxíku ven, ale naštěstí konečně zahnul... a dovezl nás do Tecu. Ale měly jsme nahnáno.
2) Peseros
Jízda tímto zeleno-šedivým auto/mikrobusem stojí 3-4.5 pesos (asi 5-7 kč) podle vzdálenosti destinace.
Podle wikipedie bylo v pouhém Mexico City v roce 2007 suma sumárum 28.000 peseros, které pojaly 60% z celkového počtu pasažérů MHD!!! A to počítaje metro, metrobús, tren ligero, trolejbusy, linkové autobusy a taxíky.

Jízda funguje tak, že si nasednete kde chcete a vysednete kde chcete.
3) Metro
Zajímavostí je, že v určitém časovém intervalu jsou první dva vagóny metra vyčleněné jen něžnému pohlaví.
V metru potkáte spoustu lidí prodávajících vše možné i nemožné. Prodavači vám hlasitým monotónním hlasem přednášejí kvality jejich zboží, které si koupíte za 5/10 pesos- "cinco pesoooos vale vale cinco pesooooooos"! Za jednu jízdu metrem se setkáte s pestrou škálou zboží od pravítek, propisek, žvýkaček, přes čínské hlavolamy a miniverze bible, CDéčka (což je doprovázeno i ukázkou z repro-baťohu) a učebnice, až po krouhadla zeleniny ("Kupte si krouhadlo za 10 pesos, NEJLEPŠÍ dárek pro oblíbenou osobu!" a chlapec demonstrativně okrouhal připravenou mrkev).
Krom cestování MHD zmíním ještě pár informací k jízdě vlastním autem:
- Mexico City je město zácp- nikdy nevíte, kdy a kde narazíte na kolonu, vlastně to ani nezáleží na dopravní špičce (ale v té je to samozřejmě mnohem pravděpodobnější, v pátek večer musíte dobu na cestování dokonce ztrojnásobit).
- Mexičané se neučí řídit ani si nedělají zkoušky na řidičák. Prostě si licenci koupí a frrr do ulic.
- Jejich jízda tomu odpovídá. Silnější vyhrává a kdo se necpe, nikam se nedostane.
- Blinkr používají jen v případě, že chtějí autu před sebou signalizovat, že ho chtějí předjet a ať laskavě odprejskne do pomalého pruhu :-)
- Parkování ve měste s tolika auty je náročné. Při parkování na ulici se k vám seběhnou chlapíci "viene-vienes", kteří budou chtít peníze za to, že vám pomůžou zaparkovat a že vám "ohlídají" auto. Je lepší jim peníze dát, nebo vám auto jako bonus třeba poškrábou.
- Další variantou parkování je vallet parking, kdy odevzdáte klíče od auta chlápkovi, který vám pak auto někde zaparkuje a klíče si do vašeho návratu nechá. Pro mě dost děsivá varianta. Samozřejmě se stává, že se pak už s autem neshledáte, nebo že vaše čokoláda na palubní desce je způlky snědená.
Přihlásit se k odběru:
Příspěvky (Atom)